پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

اتحادیه مایملک شخصی کسی نیست

نص صریح قانون نظام صنفی تاکید دارد که ریاست اتحادیه، بدون مصوبه هیات مدیره و تصمیم جمعی، اقدام به عملی نکند که در غیر این‌صورت، تخلف است.

به گزارش تیتر فرهنگی؛ محمدرضا کاری، عضو هیات مدیره اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف، مهر و پلاک، چاپ دیجیتال و اسکرین تهران در یادداشت ارسالی خود از اقدامات برخی روسای اتحادیه‌ها انتقاد کرد. این یادداشت به شرح زیر است:

«اتحادیه مایملک شخصی کسی نیست»

• متاسفانه در برخی اتحادیه‌ها دیده می‌شود که اعضای منتخب، تعریف درستی از هیات مدیره و عملکرد آن ندارند و غالبا ریاست اتحادیه، شخصیت خود را منفک از بقیه هیات مدیره می‌داند؛ به‌طوری که بعضا تصمیمات اشتباهی اتخاذ و اعمال می کند که تبعات نامطلوبی برای صنف و اعضای آن اتحادیه دارد.

• نص صریح قانون نظام صنفی تاکید دارد که ریاست اتحادیه، بدون مصوبه هیات مدیره و تصمیم جمعی، اقدام به عملی نکند که در غیر این‌صورت، تخلف است. ولی شوربختانه می‌بینیم که برخی از روسای اتحادیه‌ها با اظهار لفظ عامیانه‌ی «من رئیسم» مبتنی بر میل و سلیقه شخصی خود -و نه مصلحت صنف- اقدام می‌کنند.

• تصمیم گیری‌های شخصی، احساسی و مقابله با نظر صحیح اعضای هیات مدیره، تبعات سنگینی را بر صنف تحمیل می‌کند و این مخرب است. در این خصوص، اعضای اتحادیه‌ها نیز بایستی روحیه مطالبه‌گری داشته باشند؛ نه اینکه صرفا در انتخابات شرکت کرده و به نمایندگان اصلح خود رای بدهند! مهم‌تر از رای دادن، صیانت از رای می‌باشد و مطالبه کردن خواسته‌های صنفی از افرادی که به‌عنوان هیات مدیره انتخاب می‌شوند.

• اینکه ریاست اتحادیه‌ها با ایجاد پروپاگاندای رسانه‌ای، در انظار صنفی دم از همدلی و اتحاد بزند ولی در پس پرده، هیچ اتفاق نظری با هیات مدیره خود نداشته باشد، حرمت‌شکنی آشکار در برابر اعضای صنف به شمار می‌آید.

• چرا در انتخابات هیات مدیره اتحادیه‌ها، اکثریت اعضاء شرکت نمی‌کنند و حداقل رای به صندوق آرا ریخته می‌شود؟ این سردی انتخابات از کجا نشات می‌گیرد؟ -از آنجا که فقط شعاری عمل کردیم و منافع شخصی را به منافعی صنفی ارجح دانستیم.

• رای دادن احساسی و روحیه دوستی در انتخابات‌ها بایستی کنار گذاشته شود و به افرادی صلاحیت‌ ببخشیم که از دانش و سواد کافی برخوردار باشند و آدم‌های کوچک را در جایگاه بزرگان ننشانیم. اعضای هیات مدیره اتحادیه‌ها، تنها چندصباحی میهمان این جایگاه‌اند. آن‌ها باید نامی نکو از خود بجای بگذارند و زحمات پیشکسوتان و کسانی که در رسیدن اتحادیه به جایگاه رفیع صنفی تلاش کرده‌اند را به هدر ندهند.

• همه ما در برابر خداوند و اعضای صنف مسئولیم.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.