پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

وقتی قیمت کتاب ۵ رقمی می‌شود

قیمت متوسط کتاب در اسفند ۱۴۰۰ حدود ۷۵ هزارتومان اعلام شده که با احتساب تورم در سه ماه نخست سال جدید، این رقم اکنون به ۱۰۰ هزارتومان نیز رسیده است.

تیتر فرهنگی: به موازات افزایش قیمت در بازار کالاهای مختلف، بازار کتاب نیز در ماه‌های اخیر به شکل محسوسی دستخوش نوسان شده است. تاثیرپذیری صنعت نشر از گرانی نهاده‌های تولیدی، قیمت میانگین کتاب را به بالاترین حد خود در تاریخ انتشار کتاب در ایران رسانده است.

طبق گزارش آماری اسفندماه ۱۴۰۰ که به تازگی در سایت موسسه خانه کتاب بارگذاری شده، میانگین قیمت کتاب‌های منتشر شده در این ماه، از مرز ۷۴ هزارتومان گذشته است.

جدول آماری نشر در اسفند ۱۴۰۰

این گزارش قیمت میانگین کتاب (با میانگین ۲۲۸ صفحه) را در آخرین ماه سال پیش، ۷۴هزار و ۸۳۲ تومان اعلام می‌کند. اما در جدول فوق قابل رویت است که قیمت میانگین کتاب در برخی گروه‌های دیوئی (دین، علوم طبیعی و ریاضیات، آمورشی و کمک‌آموزشی) از مرز ۹۰ هزارتومان نیز گذشته و در آستانه‌ی پنج‌رقمی شدن است.

با توجه به این نکته که گزارش مورد اشاره، به سال گذشته تعلق دارد و در سه ماه نخست سال جاری (۱۴۰۱) نیز شاهد افزایش قابل توجهی در قیمت مواد مصرفی و خدمات مختلف چاپی بوده‌ایم، می‌توان برآورد کرد که قیمت میانگین کتاب در مجموع گروه‌ها، در زمان انتشار این گزارش از مرز ۱۰۰ هزارتومان گذشته است.

شمارگان متوسط در اسفندماه

مطابق با این گزارش، در اسفندماه سال گذشته، مجموعا ۱۰.۸۳۰ نوبت از سوی ۱۵۹۱ ناشر کتاب منتشر شده است. از میان گروه‌های دیوئی، کلیات، زبان و علوم اجتماعی، کمترین حجم کتاب را منتشر کرده‌اند. گروه‌های کودک و نوجوان و آموزشی و کمک‌آموزشی نیز به صدرنشینی خود در فهرست پرکارترین بخش‌های نشر، تداوم بخشیده‌اند.

شمارگان میانگین کتاب‌های منتشر شده در اسفند ۱۴۰۰، برابر بوده است با ۱.۱۷۵ نسخه که با حذف آمار کتاب‌های منتشر شده در گروه‌های آموزشی و کمک‌آموزشی و کودک و نوجوان، به عدد ۷۸۵ نسخه برای کتاب‌های عمومی کاهش می‌یابد.

افزایش قیمت میانگین کتاب از اسفند تا اسفند

بخش پایانی گزارش منتشر شده، به مقایسه آمارهای نشر کتاب اسفندماه سال‌گذشته با اسفندماهِ دو سال قبل اختصاص دارد. همانطور که در جداول زیر می‌بینید، شاخص‌ها در تمام موارد کاهشی بوده‌اند؛ البته به‌جز شاخص قیمت متوسط کتاب که ۵۷ درصد رشد را نشان می‌دهد.

جدول تطبیقی اسفند ۱۴۰۰ با اسفند ۱۳۹۹

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.