پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

«مدیری که به انفجار مدرسه‌اش خندید» منتشر شد

«مدیری که به انفجار مدرسه‌اش خندید» نوشته حمیدرضا توکلی و با تصویرگری رویا بیژنی به زندگی پایه‌گذار آموزش‌وپرورش نو در ایران می‌پردازد.

رویا بیژنی در گفت‌وگو با تیتر فرهنگی از انتشار کتابی درباره میرزا حسن رشدیه خبر می‌دهد و می‌گوید: این کتاب را حمیدرضا توکلی نوشته و من، آن را تصویر کرده‌ام. نویسنده در این کتاب تلاش کرده تا بچه‌ها را با این شخصیت تاثیرگذار فرهنگی آشنا کند.

«زنان و مردانی که ایران را ساخته‌اند» از سوی انتشارات شهر قلم منتشر شده و «مدیری که به انفجار مدرسه‌اش خندید» یکی از کتاب‌های این مجموعه است. بیژنی درباره تصویرگری این کتاب می‌گوید: از نگاه من، متن و تصویر به هم وابسته‌اند و تصویر، ناگفته‌های متن را کامل می‌کند. طبیعی است هرچه متن، خواندنی‌تر و جذاب‌تر باشد، تصویر هم، بهتر و کامل‌تر است.

به گفته رویا بیژنی، متن و تصویر باید به موازات هم حرکت کنند؛ یعنی مخاطب با دیدن تصاویر به محتوای داستان پی ببرد یا وقتی متن را می‌خواند بتواند حدس بزند با چه تصویری روبه‌رو می‌شود و لازمه چنین چیزی، ارتباط میان نویسنده و تصویرگر است.

تصویرگر «مدیری که به انفجار مدرسه‌اش خندید»، شناخت را لازمه تصویر کتا‌ب‌ها و شخصیت‌های تاریخی می‌داند و معتقد است: درست است که من داستان را خوانده‌ام اما خواندن متن، کافی نیست. وقتی قرار است کتابی درباره میرزا حسن رشدیه تصویر شود، من تصویرگر باید به آن دوره تاریخی، شیوه لباس پوشیدن و ظاهر آدم‌ها و بافت و فضایی که در آن زندگی‌می‌کنند، توجه کنم.

«مدیری که به انفجار مدرسه‌اش خندید»، نوشته حمیدرضا توکلی با تصویرسازی رویا بیژنی را انتشارات شهر قلم منتشر می‌کند.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.