پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی
به همت جهانگیر هدایت انتشار یافت؛

دور دنیا در هشتاد و پنج سال با «بوف کور»

«دور دنیا در هشتاد و پنج سال» دربردارنده ماجرای نگارش و انتشار «بوف کور» صادق هدایت در سراسر جهان، منتشر شد


تیتر فرهنگی: سرگذشت رمان مشهور «بوف کور» و انتشار آن در سراسر یجهن، به قلم جهانگیر هدایت در کتاب «دور دنیا در هشتاد و پنج سال» منتشر شد.

«بوف کور» صادق هدایت ۸۵ سال پیش در آپارتمانی در شهر بمبمئی هند با دست‌نویسی صادق هدایت متولد شد و زندگی محقرانه‌ای داشت ولی گردش روزگار باورنکردنی بود. بوف کور

این بوف پرکشید از ایران بیرون زد و گویی معجزه‌ای رخ داد. اساتید اروپا به‌خصوص فرانسه برای بوف ارزش بسیار قائل شدند و کتاب بوف کور را به فرانسه و انگلیسی ترجمه کردند.

بوف در سراسر اروپا به پرواز درآمد ولی همچنان فضای وسیع‌تری برای پرواز طلب می‌کرد؛ پس به آسیا، آمریکا، استرالیا و بسیاری نقاط دنیا پرواز کرد و به هر دیاری رسید او را بسیار گرامی داشتند.

«بوف کور» در طول این سال‌ها به ۴۷ زبان توسط ۱۰۰ مترجم ترجمه و توسط ۱۲۷ ناشر ۲۳۶ بار چاپ و منتشر شد. این کتاب در ۱۶۵ کشور کتابی خاص تلقی شد و در ۳۴ دانشگاه دنیا به تدریس آن مشغول شدند.

میلیون‌ها خواننده به زبان خودشان «بوف کور» را خواندند و آن را در دانشگاه‌های دنیا از جمله آکسفورد تدریس کردند. و اینگونه بوف از آن آپارتمان کوچک در هند به اوج رسید و در کتابفروشی‌ها، آکادمی‌ها ، دانشگاهها و محافل ادبی، مورد توجه قرار گرفت.

جهانگیر هدایت، برادرزاده و مسئول دفتر صادق هدایت، شرح مفصل و مستند و مصور این ماجرا را در کتاب «دور دنیا در هشتاد و پنج سال» به رشته تحریر درآورده و از سوی «نشر دید» روانه بازار کتاب کرده است.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.