پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

گرانی کتاب و حسرتی که به دل کتابخوان‌ها می‌ماند

قیمت متوسط کتاب در حال حاضر به ۶۰ هزار تومان رسیده و این درحالی است که مردم برای تامین مایحتاج اولیه زندگی نیز با مشکل مواجه‌اند.

به گزارش تیتر فرهنگی: گرانی کتاب در سی‌وسومین نمایشگاه کتاب تهران در شرایطی خودنمایی می‌کند که مردم روزهای سختی را به دلیل تنگناهای معیشتی پشت سر می‌گذارند. انتشار اخبار مربوط به حذف ارز ترجیحی و آزادسازی قیمت برخی از اقلام خوراکی، تا حد زیادی اخبار نمایشگاه را در رسانه‌های اصلی کشور، تحت‌الشعاع قرار داده است. اما گذشته از این موارد، تورم در بازار کتاب نیز بی‌سابقه است.

با تشدید تحریم‌ها از میانه‌ی دولت دوازدهم، قیمت نهاده‌های مصرفی تولید کتاب که بخش عمده‌ آن‌ها از جمله کاغذ، فیلم و زینک و… وارداتی‌اند، سیر صعودی گرفت و بازار کتاب را در سربالایی تند قیمت‌ها، نفس‌گیر کرد.

قیمت میانگین کتاب برمبنای تعداد صفحات

مطابق با اطلاعات استخراج شده از بانک اطلاعاتی خانه کتاب، در سال گذشته قیمت متوسط کتاب به جلدی ۵۹ هزار تومان رسیده است. همچنین این اطلاعات حاکی از آن است که قیمت متوسط هر صفحه کتابِ منتشر شده در سال ۱۴۰۰، از مرز ۳۳۰ تومان فراتر رفته است.

البته با توجه به اینکه در محاسبه قیمت متوسط کتاب، قیمت انواع کتاب در گروه‌ها و قطع‌های مختلف لحاظ می‌شود، میانگین کل تا حد قابل توجهی پایین‌تر از میانگین قیمت‌ها در برخی گروه‌های پرمخاطب است. بر این اساس، بسیاری از ناشران کتاب‌هاشان را صفحه‌ای بیش از ۴۰۰ تومان قیمت‌گذاری می‌کنند.

بر اساس اطلاعات خانه کتاب، میانگین تعداد صفحات کتاب‌ها در سال گذشته، ۲۱۳ صفحه بوده است و این یعنی قیمت یک جلد کتاب با این تعداد صفحه در بازار کتاب تهران، بین ۷۰ تا ۸۵ هزارتومان برآورد می‌شود. با همین الگو، قیمت میانگین کتاب در تعداد صفحات مختلف، به شرح زیر قیمت‌گذاری می‌شود:

تعداد صفحات۱۰۰۲۰۰۳۰۰۴۰۰۵۰۰
قیمت (هزار تومان)۳۳ تا ۴۰۶۶ تا ۸۸۹۹ تا ۱۲۰۱۳۲ تا ۱۶۰۱۶۵ تا ۲۰۰
قیمت میانگین کتاب برمبنای تعداد صفحات

گرانی کتاب و شیب صعودی نمودارها

در ادامه، نگاهی داشته باشیم به قیمت کتاب در سه مقطع مختلف:

  1. ده سال پیش یعنی در سال ۱۳۹۰.
  2. سه سال پیش یعنی در سال ۱۳۹۸ که دوره سی‌ودوم نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.
  3. سال ۱۴۰۱ که شاهد برپایی نمایشگاه سی‌وسوم در سرآغاز آن هستیم.
نمودار افزایش قیمت کتاب در سه مقطع

نمایشگاه کتاب و جیب‌خالی بازدیدکنندگان

برای بررسی میزان تورم قیمت کتاب در نمایشگاه سی‌وسوم (اردیبهشت ۱۴۰۱) باید آمارهای مربوط به سال ۱۴۰۰ را مورد توجه قرار داد؛ چراکه حجم کتاب‌های منتشرشده در ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری که البته مشمول افزایش مضاعف قیمت‌هاست، در مقایسه با کتاب‌های ۱۴۰۰ محدود است.

بنابر اطلاعات مورد اشاره، کتاب در سال ۱۴۰۰ نسبت به آخرین سال برگزاری نمایشگاه کتاب یعنی سال ۹۸ چیزی حدود ۵۲ درصد افزایش قیمت داشته که به معنای دوبرابر شدن قیمت کتاب ظرف تنها دو سال است. همچنین محاسبات نشان می‌دهد که قیمت کتاب در سال گذشته نسبت به سال ۹۸ بیش از چهار برابر شده است.

در این شرایط، حسرت به دل ماند اهل مطالعه که عمدتا از طبقات میانی و نه مستغنی‌ جامعه‌اند، و بازماندن از خرید کتاب‌های مورد علاقه‌شان در نمایشگاه سی‌وسوم اتفاق دور از ذهن و عجیبی نیست. حالا حکایت مشکلات کلان مالی و معیشتی این روزها در جامعه هم که جای خود دارد.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.