پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

گرانی کتاب نمایشگاه را «نمایشگاه» می‌کند!

مدیر نشر آفتابکاران می‌گوید؛ نمایشگاه کتاب تهران به سمت نمایشگاهی شدن پیش می‌رود، اما نه با تصمیم برگزارکنندگان؛ بلکه به اجبار گرانی‌ها و ناتوانی مردم از خرید.

احمد تهوری، مدیرمسئول انتشارات آفتابکاران که در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده، در گفت‌وگو با تیتر فرهنگی، از افزایش کارکردهای نمایشگاهی نمایشگاه کتاب تهران به دلیل گرانی کتاب‌ها خبر داد.

تهوری ضمن بیان این که همیشه آرزو داشته نمایشگاه، شکل نمایشگاهی خودش را پیدا کند، گفت: این اتفاق البته در بخش اجرایی رخ نداده است. اما جالب اینجاست که حضور امسال مردم به دلیل گرانی کتاب و مشکلات اقتصادی، شرایطی نمایشگاهی پیدا کرده است.

وی توضیح داد: همانطور که می‌دانید مردم گرفتار مسائل اقتصادی‌اند و به خاطر گرانی کتاب‌، اکثراً به پرسیدن چند سوال درباره کتاب‌ها، تورق و بررسی آن‌ها، بسنده می‌کنند. واقعیت این است که افزایش قیمت کتاب، گرایش بازدیدکنندگان به خرید را کمرنگ کرده.

مدیرمسئول انتشارات آفتابکاران افزود: بنابراین اقدامی که با تصمیم برگزارکنندگان رخ نداد، به اجبار گرانی‌ها از سوی مردم در حال وقوع است.

تهوری در پاسخ به این سوال که اصلی‌ترین دغدغه‌ نشر را در شرایط موجود، چه می‌داند، گفت: به نظر من دغدغه اصلی ناشران و به طورکلی؛ صنعت نشر، کاغذ است. اما به نظر من باید به جای اینکه از گرانی کاغذ و تاثیر آن در تولید کتاب گلایه کنیم، به سمت توسعه نشر الکترونیک برویم.

وی افزود: دیگر وقتش رسیده که تولید کتاب کاغذی را تاجایی که امکان دارد، کنار بگذاریم و تولید نسخه‌های دیجیتال را آغاز کنیم. این همان اتفاقی است که کم کم در عرصه مطبوعات شاهد آن هستیم و می‌بینیم که تیراژ کاغذی روزنامه‌ها بسیار کم شده.

مدیرمسئول انتشارات آفتابکاران اضافه کرد: چه بخواهیم و چه نخواهیم، گرانی کتاب مردم را به سمت مطالعه نسخه‌های الکترونیک متمایل می‌کند. در حال حاضر نیز بسیاری از بازدیدکنندگان در نمایشگاه کتاب، بعد از بررسی و تورق نسخه کاغذی، نسبت به خرید نسخه الکترونیک آن‌ها اقدام می‌کنند.

وی گفت: عادت مطالعه کتاب به صورت الکترونیکی در جامعه درحال گسترش است و امروزه در دسترس بودن سیستم‌های هوشمند، این امکان را به مخاطبان داده که به‌راحتی در گوشی همراه، لپتاپ و حتی دستگاه‌های کتابخوان، کتاب بخوانند.

تهوری اظهار کرد: قبول دارم که کتابِ کاغذی، اصالت و علاقه‌مندان خودش را دارد اما میزان رضایتمندی مخاطبان از مطالعه نسخه‌های الکترونیکی نیز در حال افزایش است.

وی گفت: نشر الکترونیک، آینده‌ی محتوم صنعت نشر است و ما را از آن گریز نیست. سوق‌پیدا کردن مخاطبان به‌دلیل توان خرید پایین به سمت نسخه‌های الکترونیک، چه‌ّبسا نمایشگاه کتاب تهران را نیز به تعریف نمایشگاهی خود، نزدیک‌ کند.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.