پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

«چامه» با موسی بیدج نو شد

بیست‌و هشتمین شماره مجله ادبی «چامه»، ویژه زندگی و آثار موسی بیدج، با شعرها و داستان‌هایی از شاعر و نویسندگان امروز ایران منتشر شد.

به گزارش تیتر فرهنگی: بیست‌و‌هشتمین شماره مجلۀ ادبی «چامه»، ویژه زندگی و آثار موسی بیدج، با شعرها و داستان‌هایی از شاعر و نویسندگان امروز ایران با سردبیری صادق رحمانی در ۱۷۴ صفحه منتشر شد.

صادق رحمانی در سرآغاز مجله ادبی «چامه» درباره ویژه‌نامۀ موسی بیدج گفته است: «ترجمۀ شعر، وضعیت ادبیات فارسی در حوزۀ ترجمه، و ماهیت تعامل فرهنگی حاصل از ترجمه کتاب ادبی، سه مقوله‌ای است که همواره در موضوع بررسی ترجمه، محل بحث بوده است.»

سردبیر چامه در ادامه افزوده است: «اگر بتوان آن چه در طول این چهل سال تلاش موسی بیدج را در چند خط خلاصه کرد، این است که او یک تنه ایده‌ای را دنبال کرد که نیاز به تشکیلات فرهنگی منسجمی داشت تا بتوان فرهنگ و ادبیات فارسی را به جهان عرب شناساند.»

شعرهایی تازه از شهاب مقربین در بخش شعر آغازین آمده است.

گفت و گو با موسی بیدج به همراه هشت داستان و شعرهای دوزبانۀ فارسی و عربی در بخش ویژه نامه آمده است. علاوه بر آن شاعران، مترجمان و منتقدانی چون: غلامرضا امامی،محمدعلی‌شمس‌الدین،صادق دارابی، احلام غانم، ایمان طرفه، حسن الوزانی، مژده پاک‌سرشت، علوان سلمان، حسن صراف، ایرج ضیایی، عبدالحمید ضیایی، فرزدق اسدی، صادق رحمانی، شکوفه صمدی، ضیاءالدین خالقی، محمدالامین الکرخی، بهادر باقری، رحمت حقی‌پور و اسکندر صالحی درباره شخصیت ادبی و آثار موسی بیدج قلم زده اند.

در بخش شعر زمان آثاری از سیدمحمد روحانی، مصطفا مرتضوی، زینب فرجی، تارا کسرایی، س. م. معراجی، فاطمه رضانژاد، فرشته گزدارازی،سایه هاتفی و مریم علی اکبری به چاپ رسیده است. این بخش را ضیاءالدین خالقی سرپرستی می کند.

در بخش شعر امروز هرمزگان با آثاری از یدالله شهرجو، ابراهیم منصفی، آنامیس غفوری، ابراهیم آرمات، سیده زهرا موسوی، راضیه حیدری، صفورا فلکنازی، عارف معلمی، عبدالحمید انصاری‌نسب، فریبا حمزه‌ای، مرضیه برمال و مرضیه روشناس آشنا می شوید. عمران رحیمی پور، گفتاری را دربارۀ «یاکوب بومه» در این شماره از چامه به چاپ رسانده است.

این شماره و شماره‌های پیشین مجلۀ ادبی چامه را از فروشگاه‌های اینترنتی فیدیبو، طاقچه و جار بخواهید.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.