پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

هوش مصنوعی از شکایت کمدین آمریکایی تبرئه شد

یک قاضی فدرال آمریکا اعلام کرده است بخشی از شکایت گروهی از نویسندگان از جمله کمدین سارا سیلورمن را علیه برنامه هوش مصنوعی «متا لاما» رد خواهد کرد.

به گزارش تیتر فرهنگی و به نقل از رویترز، در جلسه استماع هفته گذشته، قاضی وینس چابریا اظهار داشته است که ادعای نویسندگان مبنی بر اینکه متن تولید شده توسط هوش مصنوعی «لاما» حق نسخه‌برداری آنها را نقض می‌کند، به سادگی قابل بررسی نیست و شکایت مطرح شده را رد می‌کند.

چابریا می‌گوید: «”وقتی من از لاما پرسشی می‌کنم، من درخواست یک کپی از کتاب سارا سیلورمن را نمی‌کنم – حتی یک استخراج هم نمی‌خواهم».

او به این نکته اشاره می‌کند که طبق این نظریه نویسندگان، مقایسه‌ی متن تولید شده توسط برنامه هوش مصنوعی و کتاب سیلورمن باید نشان دهد که آنها مشابه هستند.

وقتی از لاما سؤالی می‌کنم، نسخه‌ای از کتاب سارا سیلورمن را نمی‌خواهم – حتی گزیده‌ای هم نمی‌خواهم. مقایسه جانبی متن تولید شده توسط برنامه هوش مصنوعی و کتاب سیلورمن باید نشان دهد که آنها مشابه هستند.

طبق نظریه نویسندگان، مقایسه متن تولید شده توسط برنامه هوش مصنوعی و کتاب سیلورمن باید نشان دهد که آنها مشابه هستند.

با این حال، قاضی اعلام کرد که او تمام دعوای موردنظر را رد نخواهد کرد، به این معنی که نویسندگان مجاز به اصلاح و ارسال مجدد ادعاهای خود خواهند بود. علاوه بر این، ادعای اصلی دعوا –

 که استفاده‌ی متا از کپی‌های غیرمجاز برای آموزش مدل هوش مصنوعی خود بوده است که تجاوز به حقوق تکثیر است، به قوت خود باقی است.

این تصمیم قاضی غیرمنتظره نبود. همانطور که PW در ماه ژوئیه گزارش داد، چند تن از وکلای حقوقی گفته‌اند که دعوای حق چاپ نویسندگان با چالش‌های زیادی در دادگاه مواجه خواهد بود.

تمام شکایات ادعاهای مشابهی دارند: که هوش مصنوعی می‌تواند “نوشتاری با سبک یک نویسنده خاص” ایجاد کند یا “تحلیل عمیقی” از کتاب‌های نویسندگان ارائه دهد تنها به این دلیل که کتاب‌ها بدون اجازه‌ی نویسندگان به عنوان بخشی از “داده‌های آموزشی” آنها “کپی” شده‌اند ، همانطور که در شکایت Open AI ذکر شده است.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.