پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

«نون خ» ۵ هم ساخته می‌شود

تهیه کننده «نون خ» در گفتگویی در شبکه خبر از ویژگی‌های این مجموعه و تصمیم به ساخت پنجمین سری از آن سخن گفت.

تیتر فرهگی: مهدی فرجی تهیه کننده سریال «نون خ» در ابتدا گفت: سال ۹۷ وقتی می خواستیم سریال را شروع کنیم و آقای آقاخانی را برای کارگردانی دعوت کردیم فکر نمی کردیم به کاری قومیتی، بومی و ملی ایرانی برسیم. آقاخانی پیشنهاد ما را که قبول کرد گفت بهتر است آن را به سمت یکی از قومیت ها ببریم و اگر لهجه و لباس و جغرافیای مشخصی داشته باشیم کار شیرین تر می شود. چون خود او کُرد بود پیشنهادش پرداخت به همین قومیت بود.

آقاخانی گفت اگر کار قومیتی نباشد من نیستم

وی افزود: وقتی با معاون وقت سیما آقای دکتر میرباقری موضوع را مطرح کردیم ایشان نپذیرفت و گفت ریسک کار در فضای قومیتی زیاد است و ممکن است مشکلات و معضلاتی به وجود بیاید و گرفتاری هایی برای رسانه ملی ایجاد کند، بنابراین به سمت کار دیگری بروید. ولی ما هرچه فکر کردیم به نتیجه ای نرسیدیم و آقاخانی هم گفت اگر کار قومیتی نباشد علاقه ای به ساخت آن ندارم.

مدیر سابق شبکه یک یادآور شد: دوباره با معاون سیما و آقای زین العابدین مدیر وقت شبکه یک که خیلی آن زمان به ما کمک کرد قراری گذاشتیم و در نهایت با این شرط که قبل از پخش سریال را ببینند با ساخت آن موافقت کردند. قومیت ها یکی از خطوط قرمز جدی رسانه ملی است و اهمیت زیادی دارد. خداراشکر وقتی کار را دیدند مشکلی نبود.

کُردها «نون خ» را خیلی دوست دارند

فرجی با بیان اینکه به مرور شخصیت های قصه شناخته و سریال در بین مردم پذیرفته شده است، تاکید کرد: به ویژه کُردها کار را دوست دارند و باعث شده ما با خیال راحت تر کار کنیم اگرچه همچنان مراقب همه ظرافت های سریال هستیم تا خدایی نکرده رنجشی ایجاد نشود.

وی در پاسخ به این سوال که «نون خ» چطور به فصل چهارم رسید و ماندگار شد، توضیح داد: واقعیت این است که فصل اول را ما ساختیم ولی فصلهای بعدی با اصرار و پیگیری و درخواست مردم از رسانه ملی به ثمر رسید. وقتی مشغول ساخت فصل اول بودیم هم آقای آقاخانی میگفت این کاری است که حتما به فصل های بعدی می رسد و از ابتدا چنین پیش بینی داشتیم. من در دوران مدیریتم بر شبکه یک تجربه ساخت «پایتخت» را هم داشتم و می دانستم کارهای قومیتی اگر به زبان طنز و شیرین ساخته شود حتما مورد اقبال مردم قرار می گیرد.

حرکت کشور به سمت پیری جمعیت نگران کننده است

تهیه کننده «نون خ» درباره پرداخت به موضوعات روز از جمله جمعیت و فرزندآوری تصریح کرد: موضوعی که برای فصل چهارم انتخاب شد یکی از معضلات کشور و بحث جمعیت است بالاخره می دانیم زاد و ولد در کشور به شدت کاهش پیدا کرده و کشور به سمت پیری جمعیت می رود و این برای آینده نگران کننده است، برای همین محور اصلی قصه ما قرار گرفت و پیرامون آن ماجراهای دیگری طراحی شد. ما همواره به مسائل سیاسی و اجتماعی کشور هم می پردازیم و در دل کار، به موضوعات روز توجه می شود همین مسائل سریال را زنده و پویا و شاداب می کند.

فرجی با اشاره به اینکه بخش عمده موفقیت «نون خ» به تلاش آقاخانی، شناخت او درباره قومیت کرد و البته قلم نویسنده مان آقای وفایی برمیگردد، ادامه داد: این دو نقش تاثیرگذاری دارند. در کنار این دو عزیز، بازیگران و عوامل پشت صحنه ما موثر هستند. حتی هنروران ما هم کرد هستند. خود آقاخانی و همکارانش در شهرهای مختلف کردنشین تست بازیگری گذاشتند، صدها نفر فیلم فرستادند و از بین آنها بازیگرانی انتخاب شدند که خیلی از آنها برای اولین بار جلوی دوربین آمده بودند. 

تهیه کننده «نون خ» درباره میزان مشارکتی که در ساخت سریال دارد، بیان کرد: خاصیت من اینگونه است که از ابتدای متن در کنار نویسنده و کارگردان هستم و در مرحله تولید و تدوین هم که حضور دارم و این به خاطر محبتی است که آقای آقاخانی نسبت به من دارد و می گوید شناخت تو از رسانه و ضوابط آن خیلی خوب است و حضورت به من کمک می کند بنابراین من در همه مراحل دوشادوش دوستان هستم.

نون خ بخش زیادی از جذابیتش را مدیون فرهنگ جذاب و غنی کُرد است

وی با اشاره به موسیقی سریال توضیح داد: در قومیت کُرد، ما زبان، لباس و موسیقی منحصربه فرد داریم و تلاش کردیم از همه اینها استفاده کنیم. نون خ بخش زیادی از جذابیتش را مدیون غنی بودن و جذابیت فرهنگ قومیت کرد است که به سریال هم تسری پیدا می کند و شنیدن صدای خوانندگان کرد برای مردم خیلی جذاب بود.

فرجی همچنین درباره سختی های ساخت تیتراژ این مجموعه گفت: تیتراژ سریال «نون خ» در هر فصل چند هفته تصویربرداری داشته و از مناطق زیبا و چشم نواز کرد نشین کشور فیلم گرفته ایم. هربار زیبایی های ۵، ۶ استان کشور که رد پایی از عزیزان کرد ما در آن وجود داشته باشد، به طور خاص فیلمبرداری می کنیم و در تیتراژ نمایش می دهیم. ما این بخش از کار را هم سرسری نمی گیریم و آقاخانی روی تیتراژ هم سختگیری می کند.

جبلی «نون خ ۵» را به ما سفارش داده

وی با بیان اینکه کار با قومیت ها می تواند دلنشین باشد و موفقیت کار را تضمین کند، تصریح کرد: جا دارد از دکتر جبلی رئیس سازمان تشکر کنم که برای رسیدن این فصل نون خ به پخش خیلی کمک کردند ایشان هم این توصیه را داشت که باید به قومیت ها بپردازیم و همچنان که «نون خ ۵» را به ما سفارش می دادند در عین حال اشاره شان این بود که قومیت ها باید خیلی بیشتر از این دیده شوند.

مادرم طرفدار پرو پاقرص سریال بود

وی با اشاره به اینکه میزان حضور بسیاری از شخصیت هایی که در سریال می بینیم به استقبال مخاطبان بستگی دارد، در پاسخ به این سوال مدقق که آیا مادر شما که در ایام نوروز به رحمت خدا رفتند و مادر دو شهید بودند، بیننده «نون خ» بودند، اظهار کرد: بله. مادر طرفدار پرو پا قرص کارهای من به ویژه «نون خ» بودند و نظرات ایشان برای من هم خیلی مهم بود. او همیشه دعاگوی ما بودند و درباره زمان پخش سریال و قصه از من سوال می پرسیدند.

فرجی در پایان در خصوص ویژگی های «نون خ ۵» توضیح داد: داریم روی طرحی کار می کنیم امیدوارم زودتر این طرح نهایی شود و برای نوروز سال آینده بتوانیم «نون خ ۵» را داشته باشیم. آقای آقاخانی رکن مهم و جدی و ستون خیمه نون خ هستند و حتما حضور خواهند داشت. از بین شخصیت ها هم به نورالدین بیشتر از همه علاقه دارم.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.