پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی
با ارجاع به گزارش‌های ماهانه‌ خانه کتاب؛

معرفی و تجلیل از کتابسازان پرکار!

آیا به‌دنبال ناشرنمایی هستید که با دریافت کمترین هزینه و در کوتاه‌ترین زمان، کتاب شما را بسازد؟ به گزارش‌های ماهیانه خانه کتاب مراجعه کنید.

تیتر فرهنگی-هادی حسینی‌نژاد: وقتی از ابتذال در بازار کتاب صحبت می‌کنیم، از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ آیا از به‌کار بردن این عبارت برای فرهنگی‌ترین چرخه اقتصادی کشور یعنی «صنعت نشر» پرهیز دارید؟ آیا با مفهوم ناشرنما یا کتابساز و حیطه فعالیت آن‌ها آشنایی دارید؟

کتابسازی به معنای فرایندی که غیرکتاب را در قالب کتاب، به خورد مخاطب می‌دهد و عاملان آن از بهترین ابزارها و امکانات فروش سود می‌جویند. پاسخ به این سوال که این قسم کتاب‌نماها چه حجمی از بازار کتاب در کشور را به اشغال خود درآورده‌اند، آسان نیست اما نتایج به دست آمده از آمارهای رسمی انتشار کتاب که ماهانه از سوی خانه کتاب منتشر می‌شود، بیشتر ما را به واقعیت نزدیک می‌کند.

موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران که مسئولیت ثبت، ضبط و انتشار اطلاعات چرخه نشر کتاب را برعهده دارد، در سال‌های انتشار گزارش‌های ماهانه را در دستور کار قرار داده و در این قالب، اطلاعات ثبت شده را در قالب پارامترهای مختلف منتشر می‌کند؛ از جمله «ناشران پرکار» که در سه جدول ناشران عمومی،‌ ناشران کودک و نوجوان و ناشران آموزشی دسته‌بندی می‌شوند.

ناشران پرکار از نظر خانه کتاب!

کار را با جدول «فهرست ۱۰ ناشران پرکار» که در سه گزارش اخیر منتشر شده (شهریور، مهر و آبان ۱۴۰۲) آغاز می‌کنیم تا دریابیم قرار گرفتن در این فهرست چه نسبتی با فعل «کتابسازی» پیدا می‌کند.

ناشری که بتواند تنها ظرف یک ماه ۲۲۵، ۲۰۱ یا ۱۳۸ کتاب چاپ کند، قطعا کار بزرگی را انجام داده؛ آنقدر که حتی در رقابت با ابرموسسات و هولدینگ‌های انتشاراتی جهان نیز گوی سبقت را از آن خود خواهد کرد! ناشرانی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از طریق موسسه تابعه‌ی خود، هرماه زحمت معرفی آنان را به دوش می‌کشد.

پرونده کاری تک تک ناشران فوق که برخی از آن‌ها در هر سه فهرست، تکرار شده‌اند، قابل بررسی و استناد است اما اگر تنها سری به سایت و شبکه‌های اجتماعی مراکزی که ردیف‌های بالایی این فهرست‌ها را به خود اختصاص داده‌اند بزنیم، با آگهی‌ها و اطلاعات رنگارنگی مواجه می‌شویم که مخلص کلامشان این است:

انتشار فوری و ارزان کتاب!

تیراژ پایین، هزینه کم

– اصلا نگران هزینه نباشید! شما می‌توانید با پرداخت کمترین مبالغ، هزینه تایپ، صفحه‌بندی، فیپا و اخذ مجوز را بپردازید و کتاب خود را در چند نسخه‌ی ناقابل تحویل بگیرد. مثلا دو نسخه کافی است؟!

آموزشی تالیفی ارشدان:

انتشارات ارشدان برای چاپ فوری کتاب شما تمهیداتی خاص اندیشیده است، شما از سراسر کشور می توانید برای چاپ کتاب با تیراژ پایین و هزینه کم در تمامی زمینه ها و همچنین ترجمه و چاپ کتاب یا تبدیل پایان نامه به کتاب خودتان با ما تماس بفرمایید. قرارداد چاپ و نشر کتاب می تواند غیر حضوری بین شما و ناشر منعقد گردد…

سنجش و دانش:

تبدیل پایان نامه به کتاب-چاپ کتاب با شرایط ویژه | با مجوز رسمی | سنجش و دانش/ بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد نمی دانند که با هزینه های بسیار کم می توانند پایان نامه خود را به کتاب تبدیل کنند. از آنجایی که یک کتاب علمی که برگرفته از پایان نامه باشد، در مصاحبه دکتری و آزمون های استخدامی، امتیاز مثبت محسوب می شود، لذا به همه ی عزیزانی که پایان نامه خود را در دست دارند توصیه اکید می شود که آن را به کتاب تبدیل کنند…

کمتر از سه هفته…

در این مراکز، همه‌چیز طبق برنامه زمان‌بندی شده و به شکل شفاف پیش می‌رود. مراحل یکی پس از دیگری انجام می‌شوند تا شما ظرف کمتر از سه هفته، کتاب مورد نظرتان را در دست داشته باشید:

آزادی قلم:

توجه داشته باشید مراحل ذکر شده صفر تا صد چاپ کتاب سریع با پایین ترین تعرفه و فاکتور در کشور از طرف ما به شما ارائه داده خواهد شد.

  • تایپ فایل کتاب بدون محدودیت حجمی در ۱ روز
  • انجام ویراستاری حرفه ای کمتر از ۱ روز
  • انجام طراحی و تصویرگری کمتر از ۲ روز
  • اماده کردن و طراحی جلد کتاب کمتر از ۲ روز
  • بستن قرارداد برای چاپ فوری کتاب بصورت آنلاین در طی ۱ روز
  • اخذ مجوز های مورد نیاز مانند فیپا، مجوز ارشاد، شابک کمتر از ۱۰ روز
  • و در نهایت چاپ اثر در کمتر از ۳ روز

از اعتبار علمی تا شهرت و آوازه

اگر به دنبال اعتبار علمی هستید، به سادگی متن پایان‌نامه یا هر متن متناسب دیگری را می‌توانید کتاب کنید. اگر هم ذوق و قریحه‌ی شاعری و نویسندگی دارید، این گوی و این میدان:

حوزه مشق:

دانش‌آموختگان عزیز. متاسفانه با وجود زحمات و خون دل‌های خوردن‌های فراوان برای نوشتن پایان‌نامه، در نهایت باید در قفسه کتابخانه دانشگاه خاک بخورد. آیا بهتر نیست اندیشه و زحمات خودتان را ماندگار و روانه جامعه بکنید؟ انتشارات حوزه مشق مثل همیشه همراه و در کنار شماست تا پایان‌نامه‌ کارشناسی ارشد در تمامی رشته‌ها را تبدیل به کتاب بکند.

بسیاری افراد با استفاده از ذوق و قریحه در سرودن شعر و نوشتن داستان و اخذ بازخوردهای مثبت از اطرافیان، آن‌ها را بر آن می‌دارد تا آثار خود را از طریق مجاری قانونی به چاپ برسانند.

موجک:

فایل ورد تز دکتری تخصصی، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، تالیفی، مجموعه مقالات، ترجمه‌ای با کارت ملی و عکس به ایمیل انتشارات ارسال نمایید. با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت. همین الان تمای بگیرید!!

با مجوز رسمی و کاملا قانونی!

نسل روشن:

انتشارات نسل روشن با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در اختیار داشتن خط تولید کامل چاپ کتاب (از تبدیل دست نوشته‌های صاحب اثر تا تحویل کتابی مرغوب و با کیفیت) و تجربه چاپ و انتشار بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب در زمینه‌های مختلف(علمی، دانشگاهی، شعر،رمان و…) افتخار دارد در خدمت اساتید و نویسندگان عزیزی که تمایل دارند آثار و تالیفات خود را به ثبت برساند باشد.

سوالی هست؟

دریافت جایزه از دست وزیر

متخصصان:

اگر نمی‌دانید مراحل چاپ یک کتاب چطوری است و در ابتدای راه هستید، ویدئوهای آموزشی کارشناسان چاپ و نشر را ببینید! – هر کتابی از جایی شروع می‌شود؛ از دست‌نوشته‌های گوشه گنجه تا وُیس‌هایی که زمانی ضبط کرده‌اید…. ما همه‌شان را چاپ می‌کنیم و به عنوان ناشر برگزیده، جایزه می‌گیریم!

ن والقلم…

طبق آخرین اعلام مدیر خانه کتاب، تعداد پروانه‌های نشر صادر شده در کشور به ۲۲ هزار مورد می‌رسد و البته از این تعداد، تنها پنج‌هزار مورد فعال‌اند. اما حالا سوال اصلی این است که از این پنج‌هزار صاحب پروانه،‌ چندنفر ناشر کتاب‌اند و چند نفر کتابساز؟!

با بررسی موارد متعدد (که تنها نام چند مورد «پرکار!» در این گزارش ذکر شد) می‌توان به نقش پررنگ و البته مخاطره‌انگیز ناشرنما ها و کتابسازی در چرخه‌ی نشر کشور پی برد. اما آیا ارشاد از حضور و فعالیت کذایی انبوه کتابسازان بی‌اطلاع است؟ قطعا خیر! تا جایی که هر ماه نام تعدادی از آن‌ها را به عنوان ناشر پرکار معرفی و بعضا به عنوان ناشر برگزیده از آن‌ها تقدیر می‌‌کند.

حتی آن‌ها را سوبسید‌های دولتی نیز بی‌بهره نمی‌گذارد و امکاناتی نظیر حضور در نمایشگاه‌های کتاب، تخصی کاغذ دولتی، خرید حمایتی و… را در اختیارشان قرار می‌دهد. به هرحال برای آمارسازی و شوآف دادن، به ناشرنماها نیاز است!

  • درج کامل تصاویر و آگهی‌ها با هدف شفاف‌نمایی واقعیت کتابسازی و مدیریت نشر در این گزارش انجام شده و امید است کارکرد تبلیغاتی پیدا نکند.

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.