پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

«قدری آسیب دیده‌تر» چاپ دومی شد

چاپ دوم آخرین اثر داستانی ناهید کهنه‌چیان از سوی نشر گل‌آذین به کتاب‌فروشی‌ها راه یافت.

ناهید کهنه‌چیان در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی، از چاپ دوم آخرین اثر داستانی‌اش به نام «قدری آسیب دیده‌تر» خبر داد و درباره درونمایه این اثر گفت: این رمان نامش را از کتاب ‌«نامه به فلیسه» اثر فرانتس کافکا وام گرفته است؛ آن‌جا که آمده است، «من همین‌جا که هستم می‌مانم/ منتها کمی غمگین‌تر از معمول/ قدری آسیب دیده‌تر/ زیرا تو از همیشه به من نزدیک‌تر هستی و در عین حال دور از دسترس». در واقع می‌توان گفت که درون‌مایه رمان نگاهی به مضمون همین نامه دارد.

نویسنده آثاری همچون «زیر یک سقف»، «منهای یک نفر» و «تهمینه در راه» درباره ایده اولیه نگارش رمان «قدری آسیب دیده‌تر» اظهار کرد: رمان از دو داستان در دو دوره، در یک اثر واحد به‌طور موازی، از حال به گذشته و از گذشته به حال از زبان شخصیت اصلی داستان به نام میترا روایت می‌شود. داستان اول، روایت زنی است که به پیوند ناخواسته تن داده است، زیرا عشقی درون آن نیست، اما سعی کرده به آن عادت کند و آرامش را درون خانواده برقرار کند. اما از آن‌جایی‌که روزگار انسان‌ها را راحت نمی‌گذارد و در فراز و نشیب قرار می‌دهد، زندگی این زن دستخوش همین فراز و نشیب می‌شود، به این ترتیب یک روز صبح همسرش که رئیس بانک است مثل همیشه صبح خانه را به قصد محل کار ترک می‌کند و قرار است مثل همیشه غروب به خانه برگردد اما برنمی‌گردد.

این نویسنده افزود: زن بعد چند روز بی‌خبری، متوجه می‌شود که برای همسرش گرفتاری پیش آمده و باید برخیزد و تلاش کند تا او را نجات دهد ولی چون کاری از دست خودش برنمی‌آید و باید پناه ببرد به وکیل. داستان دوم، از همین‌جا به رمان، ورود می‌کند. زن با وارد شدن به دفتر وکیل، با صحنه‌ای رو‌به‌رو می‌شود و ناگهان پرتاب می‌شود به سال‌های دور، سال‌هایی که در آغاز جوانی عاشقی کرده بود.  میترا راوی و کنشگر رمان به این ترتیب است که با دو داستان به‌طور موازی از حال به گذشته و از گذشته به حال، شانه به شانه با رنج‌های امروز و خاطرات عشق سال‌های گذشته اما بیگانه از آن سال‌ها، جهان داستان را شکل می‌دهد.

در برشی از رمان می‌خوانیم: « حالا آن دختر شاد، کمتر می‌خندید‌، چون کسی که دوستش داشت بلافاصله سگرمه‌هاش تو هم می‌رفت و انگار دارد یک بیانیه‌ی هشدارآمیز را از رو می‌خواند‌، لفظ‌قلم می‌گفت: “آن‌که می‌خندد، هنوز خبر هولناک را نشنیده است.

حالا آن آموزگار کلاس پنجم ابتدائی پاورقی‌خوان و غرق در عوالم دخترانه‌اش، به جای کتاب‌های “پر”، “برباد رفته” و دیدن سریال‌های محبوش از تلویزیون سیاه و سفیدشان، شب‌ها تا نزدیکی‌های صبح، “پاشنه‌ی آهنی” می‌خواند.»

چاپ دوم رمان «قدری آسیب دیده‌تر» نوشته ناهید کهنه‌چیان در ۱۸۰ صفحه، با تیتراژ ۲۰۰ نسخه؛ به قیمت ۶۰ هزار تومان از سوی انتشارات گل‌آذین روانه بازار کتاب شده است.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.