پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

سیدعلی صالحی؛ تنها نماینده ایران در جشنواره بین‌النهرین

سیدعلی صالحی، شاعر سرشناس کشورمان به‌عنوان سخنران ویژه جشنواره بین‌المللی بین‌النهرین بزرگ انتخاب شد.

به گزارش تیتر فرهنگی؛ تازه‌ترین پوستر جشنواره بین‌المللی بین‌النهرین بزرگ (Mesopotama Festival The Huge) در شرایطی منتشر شد که نام سیدعلی صالحی، شاعر و منتقد پیشکسوت کشورمان به‌ عنوان تنها نماینده ایرانی در آن به چشم می‌آید.

مطابق با اعلام کانال رسمی این شاعر، سرآغاز جشنواره بین‌المللی بین‌النهرین که ۲۵ و ۲۶ ماه ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) در دان‌هاگ هلند برگزار می‌شود، اشعاری از سیدعلی صالحی و مصاحبه‌ با او خواهد بود.

همچنین منتخب کتاب‌های سیدعلی صالحی (مجموعه اشعار جلد اول، دوم، سوم وچهارم که توسط موسسه فرهنگی انتشاراتی نگاه چاپ شده بود) در سالن اصلی جشنواره در معرض دید عموم قرار گرفته است.

گفته شده پیرو جلسه حضوری علیرضا مومنی با محمدالامین الکرخی دبیر جشنواره بین‌المللی هلند، مقرر است مجموعه‌ای از اشعار سیدعلی صالحی به زبان عربی و هلندی توسط این شاعر و مترجم سرشناس ترجمه و چاپ شود.

جشنواره بین‌المللی بین‌النهرین بزرگ در حال حاضر در لاک‌تئاترِ شهر دن‌هاگ کشور هلند در پنج بخش «شعرخوانی»، «موسیقی» «نمایشگاه کتاب»، «نمایشگاه آثار تجسمی» و «شاعران مشهور» را شامل می‌شود.

سیدعلی صالحی (مرغاب-۱۳۳۴)، یکی از پایه‌گذاران موج ناب در دهه‌ی پنجاه و تئوریسین شعر گفتار است. در سال ۱۳۶۳ با نقض تقطیع سنتی و سطربندی کلاسیک در شعر سپید، پیشنهاد «تقطیع هموار و مدرن» را مطرح کرد. «لیالی لا»، «نامه‌ها»، «نشانی‌ها»، «انیس آخر همین هفته می‌آید»، «عاشق شدن در دی‌ماه، مردن به‌وقت شهریور»، «گزارش به نازادگان» و «به تو فکر می‌کنم» از جمله آثار متعددی است که به قلم صالحی، سروده و انتشار یافته است.

او پیش از این جوایز مختلفی را در حوزه شعر و ادبیات از آن خود کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به جایزه فروغ فرخزاد در سال۱۳۵۶ و جایزه طلایی اقلیم کردستان در جشنوره گلاویژ در سال ۱۳۹۷ اشاره کرد.

 صالحی در سال ۱۳۷۵ اولین کارگاه شعر خود را در تهران با عنوان کارگاه شعر معیار (در مجله معیار) تأسیس کرد. در سال ۱۳۷۹ صالحی مجدداً کارگاه شعر دنیای سخن (در مجله و دفتر دنیای سخن) را راه‌اندازی می‌کند که با استقبال خوبی روبرو می‌شود. این کارگاه تاکنون فعال است.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.