پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

رشد ۵۲ درصدی قیمت کتاب از اردیبهشت تا اردیبهشت

مطابق با آمار، قیمت متوسط کتاب طی یک سال اخیر از ۴۰هزار تومان به ۶۱ هزارتومان افزایش یافته است.

به گزارش تیتر فرهنگی؛ آخرین آمار انتشار یافته در حوزه نشر کتاب از سوی موسسه‌ی خانه کتاب و ادبیات ایران، نشان می‌دهد که قیمت کتاب‌ها در اردیبهشت ۱۴۰۱ نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۰، رشد قابل ملاحظه‌ی ۵۲ درصدی قیمت را تجربه کرده است.

مطابق با این اطلاعات، قیمت میانگین کتاب در اردیبهشت‌ماه سال جاری، برابر بوده است با ۶۱ هزار و ۷۸۰ تومان؛ حال آنکه قیمت میانگین کتاب در ماه مشابه سال قبل برابر بوده است با ۴۰ هزار و ۶۷۰ تومان؛ یعنی ۵۲ درصد کمتر.

با در نظر گرفتن رقم اعلام شده میانگین قیمت کتاب در اسفندماه ۱۴۰۰ که معادل بود با ۷۴ هزار و ۸۳۲ تومان، این نظر وجود دارد که کاهش ۲۱ درصدی قیمت میانگین بعد از دو ماه -در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱- مدیون انتشار اخبار مبتنی بر آغاز دوباره تخصیص کاغذ با ارز دولتی به ناشران است اما کنار هم گذاشتن اعداد و ارقام، می‌تواند به فرضیه‌ی بازگشت به نمودار صعودی قیمت کتاب، قوت ببخشید.

نمودار میانگین قیمت در سه ماه

چنانچه از بانک اطلاعاتی خانه کتاب استخراج می‌شود، میانگین قیمت کتاب در فروردین ماه سال جاری، ۵۹هزار و ۸۸۸۲ تومان بوده است؛ بنابراین رشد قیمت در اردیبهشت‌ماه نسبت به فروردین‌ماه در نمودار بالا می‌تواند، می‌تواند در ماه‌های آتی فزاینده شود.

با این حساب، به‌نظر می‌رسد تاخیر در تحقق وعده‌ی آغاز تخصیص کاغذ ارزان با نرخ دولتی میان ناشران، می‌تواند به افزایش شیب نمودار قیمت‌ها بیافزاید؛ هرچند تجربه‌ی سال‌های گذشته نشان داده اساساً تخصیص کاغذ دولتی نمی‌تواند در درازمدت مانع افزایش قیمت کاغذ و به تبع‌ آن کتاب در بازار شود.

از دیگر بخش‌های قابل توجه در گزارش تطبیقی خانه کتاب، رشد تعداد نوبت‌های چاپی کتاب و افزایش شمارگان متوسط اردیبهشت ۱۴۰۱ نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۰ است که در نمودار مشخص شده.

آمارهای تطبیقی اردیبهشت ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.