پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی

«رشت، ساغریسازان، کوچه بلورچیان» با شهلا شهابیان

آخرین اثر شهلا شهابیان شامل یازده داستان کوتاه در حوزه ادبیات رئالیستی، فانتزی، بومی و فراداستان است.

مجموعه داستان «رشت، ساغریسازان، کوچه بلورچیان» نوشته شهلا شهابیان است که از سوی نشر چهره مهر منتشر شده و اخیرا چاپ دوم آن روانه بازار کتاب شده است.

«رشت، ساغریسازان، کوچه بلورچیان» شامل یازده داستان کوتاه است که هرچند تم اجتماعی دارند اما موضوعات آن‌ها متفاوت و در حوزه ادبیات رئالیستی، فانتزی، بومی و فراداستان است.

شهلا شهابیان درباره این مجموعه داستان و رویکرد تاریخی آن گفته است: رشت در دوره‌ های مختلف حوادث تاریخی بسیاری را از سر گذرانده است، داستان‌های کتاب «رشت، ساغریسازان، کوچه بلورچیان» نیز تا حدودی تداعی کننده این تاریخ است. شهابیان در این‌باره گفت: این‌که من تا حد موفق شده باشم تاثیر حوادث تاریخی بر زندگی مردم منطقه را نشان بدهم، بستگی به نظر مخاطب و منتقدین دارد اما تا جایی که به خودم به عنوان داستان‌نویس مربوط می‌شود باید بگویم در عین‌حال که قصد و ادعای تاریخ‌نگاری نداشته‌ام اما مطمئنم تمامی داستان‌های این مجموعه از گزند تاریخ رد و نشانی بر پیکر خود دارند!

حسین نوش آذر، نویسنده و منتقد ادبی درباره داستان «رشت، ساغریسازان، کوچه بلورچیان» از این مجموعه نوشته است: «این داستان، یک داستان خوش ساخت با دیالوگ‌های خوب، و از اندک نمونه‌های موفق متافیکشن در ادبیات داستانی معاصر ایران است. هنر نویسنده در این داستان، این است که با تکیه بر تخیل، تکه‌ای از هزاران تکه دنیای از دست‌رفته ما را بازمی‌یابد.»

شهلا شهابیان متولد ۱۳۳۸ و دارای تحصیلات کارشناسی در رشته زیست‌شناسی و ساکن استان گیلان است. وی تاکنون مجموعه داستانی با عنوان «به یک چیز خوب فکر کن» را سال ۸۹ از سوی نشر ایلیا منتشر کرده است. از این نویسنده پیش‌تر مجموعه داستان «یک چیز خوب فکر کن» و رمان «بوی برف» به چاپ رسیده است.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.