پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی
در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

حضور کمرنگ بازدیدکنندگان در اولین روز نمایشگاه کتاب

استقبال مردم از نمایشگاه در نخستین روز در حد نمایشگاه نبود و مصلای بزرگ امام خمینی (ره) شاهد حضور کمرنگ علاقه‌مندان کتاب و کتاب‌خوانی بود.

تیتر فرهنگی: نخستین روز از سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امروز به صورت رسمی آغاز بکار کرد و بخش‌ها و غرفه‌های مختلف کار خود را آغاز کردند.

برگزاری نمایشگاه در دو بخش مجازی و حضوری برای اولین‌بار

نمایشگاه امسال برای اولین‌بار در دو بخش مجازی و حضوری برگزار می‌شود و علاقه‌مندان می‌‌توانند از راه دور و نزدیک و در دو فضای فیزیکی و مجازی در نمایشگاه حضور یافته و محصولات مورد نیازشان را تهیه کنند.

آیین افتتاحیه نمایشگاه کتاب شب گذشته با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان و چهره‌های فرهنگی کشور در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار شد و نمایشگاه از صبح روز چهارشنبه کار خود را آغاز کرد.

غرفه‌هایی که شب افتتاحیه آماده نبودند و صبح تکمیل شدند

نمایشگاه درحالی آغاز شد که تا شب قبل از باز شدن درب‌های مصلای امام خمینی (ره) غرفه‌های زیادی از نمایشگاه هنوز آماده نشده بودند، اما گویا مسئولان بخش‌ها شبانه کار اغلب غرفه‌ها را تمام کردند و هنگام باز شدن درب‌های نمایشگاه حدود ۸۰ درصد غرفه‌ها فعال بودند اما با این حال هنوز تعدادی از غرفه‌ها فعال نبودند، البته برخی در حال آماده‌سازی و برخی کاملاً خالی بودند.

استقبال کمرنگ از نمایشگاه در روز نخست

استقبال مردم از نمایشگاه در نخستین روز در حد نمایشگاه نبود و راهرو‌ها و مسیر‌های شبستان مصلای بزرگ امام خمینی (ره) شاهد حضور کمرنگ علاقه‌مندان کتاب و کتاب‌خوانی بود که البته با توجه به اینکه نمایشگاه روز اولش بود، می‌توان این اتفاق را طبیعی دانست.

البته با توجه به اینکه روز‌های دوم و سوم نمایشگاه همزمان با پایان هفته است، پیش‌بینی‌می‌شود که در این روز‌ها استقبال بیشتری از نمایشگاه صورت گیرد.

جانمایی غرفه‌ها امسال بسیار مناسب است و مسیر‌ها و راهرو‌های نمایشگاه بسیار پهن و عریض طراحی شده تا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به شکل مطلوبی انجام شود

حضور ۲۸۰۰ ناشر داخلی و ۱۷۰ ناشر خارجی در نمایشگاه

نمایشگاه فیزیکی با حضور هزار و ۷۰۰ ناشر و همزمان با آن نمایشگاه مجازی با حضور هزار و ۱۰۰ ناشر از طریق سایت ketab.ir برگزار و در مجموع ۲ هزار و ۸۰۰ ناشر داخلی در سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران آثار خود را ارائه می‌کنند.

در بخش بین‌الملل هم ١٧٠ ناشر خارجی از ۳۲ کشور جهان در این نمایشگاه حضور دارند و میهمان ویژه نمایشگاه کشور قطر است.

قطر میهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است که غرفه این کشور در ورودی بخش بین‌الملل در نیم‌طبقه شیستان به شکل زیبایی برپا شده و علاقه‌مندان با حضور در این غرفه ضمن گرفتن عکس یادگاری با اهالی فرهنگ این کشور با آخرین دستاورد‌های فرهنگی قطر آشنا می‌شوند.

حضور ۶ ناشر قطری در نمایشگاه کتاب تهران

مسئول غرفه کشور قطر در گفت‌وگو با فارس درباره آثار ارائه شده در این غرفه گفت: در نمایشگاه کتاب تهران ۵ ناشر به همراه انتشارات اصلی این کشور شرکت کرده‌اند و این ناشران تازه‌های چاپ و نشر خود را در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می‌کنند.

وی از حضور برخی از نویسندگان آثار در غرفه قطر خبر داد و گفت: تعدادی از نویسندگان و ناشران در نمایشگاه تهران حضور دارند تا آثار به بهترین نحو برای علاقه‌مندان معرفی می‌کنند.

مسئول غرفه قطر: درباره جام‌جهانی فوتبال اطاعاتی نداریم

مسئول غرفه قطر از تعامل وزارت فرهنگ این کشور با وزارت فرهنگ جمهوری اسلامی خبر داد و گفت: حضور ما در راستای تعامل فرهنگی با ایران است و جمهوری اسلامی هم در نمایشگاه کتاب دوحه حضور داشت. همچنین تلاش می‌کنیم این تعاملات بیشتر شود.

این فعال فرهنگی کشور قطر از سؤالات برخی بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران درباره میزبانی جام‌جهانی در قطر خبر داد و گفت: ما اطلاعات چندانی درباره جام‌جهانی نداریم، البته تلاش می‌کنیم فرد مطلعی به نمایشگاه اعزام کنیم تا به سؤالات علاقه‌مندان پاسخ دهیم.

عدم فعالیت برخی دستگاه‌های کارت‌خوان در روز نخست

با چرخی در نمایشگاه و صحبت با غرفه‌داران متوجه شدیم که دستگاه‌های کارت‌خوان برخی از غرفه‌ها هنوز فعال نشده و غرفه‌داران با مشکل مواجه هستند، البته با توجه به اینکه نمایشگاه از روز دوم شلوغ‌تر خواهد بود، انتظار می‌رود بانک عامل و مسئولان نمایشگاه هر چه سریع‌تر مشکل دستگاه‌های کارت‌خوان را حل کنند.

به منظور تسهیل خرید علاقه‌مندان و استفاده همزمان از نمایشگاه مجازی و حضوری رایانه‌های لمسی در راهرو‌های نمایشگاه نسب شده تا علافه‌مندان خصوصاً کسانی که بن خرید کتاب در اختیار دارند بتوانند از طریق نمایشگاه مجازی خرید و محصول خود را از ناشر دریافت کنند. همچنین غرفه‌هایی هم در راهرو‌های نمایشگاه و حتی حیاط مصلی برپا شده که بازدید‌کنندگان را به غرفه مورد نظرشان هدایت می‌کنند.

فعالیت خودروهای برقی رایگان برای تردد بازدید‌کنندگان

به منظور تسهیل در امر تردد علاقه‌مندان به کتاب، خودروهای برقی بازدید‌کنندگان را از درب جنوبی مصلای امام خمینی (ره) تا نزدیکی شبستان به صورت رایگان جابجا می‌کنند.

در ضلع جنوبی مصلی فرهنگ‌سرای کتاب در فضای چادر برپا شده است. همچنین غرفه‌هایی هم در محوطه بیرونی خدمات غذا و خوراک به علاقه‌مندان ارائه می‌کنند.

منبع: خبرگزاری فارس


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.