پایگاه خبری تحلیلی تیتر فرهنگی
معرفی کتاب از زبان نویسنده؛

«باد مرگ» از زبان سروش مظفرمقدم

مجموعه داستان «باد مرگ» نوشته سروش مظفرمقدم، مجموعه‌ای از داستان‌های وهم‌آلود و معمایی است.

تیتر فرهنگی: سروش مظفرمقدم، نویسنده، روزنامه‌نگار و منتقد ادبی است. «باد مرگ» آخرین کتابی که از این نویسنده به چاپ رسیده و از سوی نشر مانیاهنر روانه بازار کتاب شده است.

مظفرمقدم درباره داستان‌های این مجموعه می‌گوید: داستان‌های «باد مرگ»، داستان‌هایی وهم‌آلود و معمایی‌اند. این داستان‌ها را همچنین می‌توان در رده داستان‌های گوتیک قرار داد.

«شب شکسته»، «باغ سایه‌ها»، «سکوت جمجمه»، «جاده دستخضر» و «خانم خانم‌ها» از جمله عناوین داستان‌هایی است که در قالب این مجموعه داستان منتشر شده‌اند.

درباره‌ی «باد مرگ»

مظفرمقدم در داستان‌های این کتاب، ارجاعات تاریخی متعددی دارد و به دوره‌ها و چهره‌های تاریخی چون آقامحمدخان قاجار، نادرشاه افشار، دکتر مصدق و سرتیپ افشار توس اشاره می‌کند.

در توضیح این کتاب آمده است: «ماجرا به زندگی پزشک جوانی برمی‌گردد که برای ماموریتی به دهکده‌ای رفته و آنجا مقیم است. این پزشک علم را کلید همه‌چیز می‌داند ولی طی سفری از یک روستا به روستایی دورتر، اتفاقاتی برای این پزشک می‌افتد که اساس دیدگاهش را راجع‌به علم، انسان، زندگی و حیات‌انسان تغییر می‌دهد و دروازه‌های جدیدی را به روی او باز می‌کند و ما در این بخش از کتاب با آمیختگی متافیزیک و جهان خودمان روبه‌رو می‌شویم.»

آرش رمضانی در یادداشتی درباره این مجموعه داستان نوشته است: «وهم‌انگیزی یک عنصر ارگانیک در داستان‌های «باد مرگ» است که البته به شکل دستوری، به ‌آن تزریق و اضافه نشده و این‌گونه نبوده که نویسنده از پیش اراده کند چیزی وهم‌انگیز بنویسد. نویسنده داستانی نوشته‌ و آن فضای وهم‌انگیز، حتی خارج از اراده مستقیم او، در دل همان داستان متولد شده.»

سروش مظفرمقدم متولد خرداد ماه سال ۱۳۵۹ در مشهد است. او دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی علوم سیاسی است و فعالیت ادبی خود را از سال ۱۳۷۵ آغاز کرده و «این سر که نشان سرپرستی‌ست!»، «بادها و برگ‌ها»، «کاباره‌ی عدم و چند داستان دیگر» از جمله کتاب‌هایی است که پیش از این به قلم او منتشر شده است.


نظر شما درباره این مطلب

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات ارسال شده بعد از تایید، منتشر خواهند شد.